Co druga kobieta oczekująca dziecka miewa problemy z mdłościami i w wielu przypadkach "poranne" są jedynie z nazwy. Jak poradzić sobie z przykrymi nudnościami, uporczywymi wymiotami, by nie przygasiły radości pierwszych tygodni w ciąży.


Poranne mdłości  są częstą dolegliwością ciążową, pojawiającą się w pierwszych tygodniach ciąży. Ustają zazwyczaj w II trymestrze. Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Organizm kobiety, ok. 2 tygodnia ciąży, wytwarza gonadotropinę kosmówkową (hCG). Hormon odpowiedzialny za ochronę płodu. Jego poziom rośnie tylko przez 12 tygodni ciąży, gdy spada, ustępują też nudności i wymioty.

Czy mdłości w ciąży można się pozbyć? Istnieje szereg domowych sposobów, które pozwolą na złagodzenie tych uciążliwych dolegliwości i tym samym poprawę samopoczucia przyszłej mamy. Zobacz, co warto wypróbować.

Nie spiesz się ze wstawaniem z łóżka

Po przebudzeniu poleż jeszcze chwilę, zjedz w łóżku lekkie śniadanie, np. sucharki, kruche pieczywo, płatki kukurydziane, banan. Po zjedzeniu pozostań w łóżku jeszcze przez 10–15 minut, układając głowę wyżej niż reszta ciała.

Jedz mało, ale często

Jedz niewielkie posiłki co 2-3 godziny. Nie powinnaś się przejadać, by nie obciążać żołądka, ani dopuszczać do wystąpienia silnego głodu.

Pij dużo wody

Należy pilnować, aby w czasie ciąży przyjmować wystarczającą ilość płynów. Odwodnienie w ciąży może doprowadzić do konieczności podania kroplówki. Należy pić często, w niedużych porcjach, małymi łykami. Pij pół godziny po posiłku, nie w trakcie. Oprócz wody niegazowanej pij herbatki ziołowe, np. imbirową, miętową, rumiankową.

Jedz migdały

Zawsze miej je pod ręką, gdy tylko poczujesz, że zbliża się atak nudności, szybko zjedz kilka sztuk. Migdały znakomicie zwalczą objawy.

Unikaj intensywnych zapachów

Kawa, dym tytoniowy, benzyna, spaliny, odświeżacze powietrza, perfumy, czy zapach jedzenia z lodówki, to wszystko może powodować nudności i wymioty. Staraj się unikać drażniących zapachów.

Jeżeli mdłości i wymioty są bardo nasilone, nie pozwalające na normalne funkcjonowanie przyszłej mamy, jak również powodujące utratę wagi, lekarz prowadzący ciążę może zastosować specjalne leczenie farmakologiczne.

Jak łagodzić mdłości w ciąży?


Feminovit Foliany
Feminovit +DHA
Feminovit Żelazo
1.

Kwas foliowy

Kwas foliowy pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Reguluje wzrost komórek, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, układ pokarmowy, ma działanie antynowotworowe, wpływa na dobre samopoczucie. Feminovit+DHA zawiera 400 µg kwasu foliowego.

2.

Kwasy Omega-3

Kwas DHA wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, narządu wzroku (a dokładnie percepcję wrażeń wzrokowych) oraz mowy, czyli późniejszych funkcji poznawczych dziecka. Feminovit+DHA zawiera aż 200 mg DHA.

3.

Żelazo elementarne

Zapotrzebowanie na żelazo u kobiet ciężarnych jest znacznie większe niż u kobiet niebędących w ciąży. U przyszłych mam, nawet o 50%, wzrasta objętość krwi, dlatego by wytwarzać większe ilości hemoglobiny, potrzebują więcej tego pierwiastka. Feminovit+DHA zawiera 27 mg żelaza elementarnego Ferronyl.