Poranne mdłości są częstą dolegliwością ciążową, pojawiającą się w pierwszych tygodniach ciąży. Ustają zazwyczaj w II trymestrze. Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Organizm kobiety, ok. 2 tygodnia ciąży, wytwarza gonadotropinę kosmówkową (hCG). Hormon odpowiedzialny za ochronę płodu. Jego poziom rośnie tylko przez 12 tygodni ciąży, gdy spada, ustępują też nudności i wymioty.
Czy mdłości w ciąży można się pozbyć? Istnieje szereg domowych sposobów, które pozwolą na złagodzenie tych uciążliwych dolegliwości i tym samym poprawę samopoczucia przyszłej mamy. Zobacz, co warto wypróbować.
Nie spiesz się ze wstawaniem z łóżka
Po przebudzeniu poleż jeszcze chwilę, zjedz w łóżku lekkie śniadanie, np. sucharki, kruche pieczywo, płatki kukurydziane, banan. Po zjedzeniu pozostań w łóżku jeszcze przez 10–15 minut, układając głowę wyżej niż reszta ciała.
Jedz mało, ale często
Jedz niewielkie posiłki co 2-3 godziny. Nie powinnaś się przejadać, by nie obciążać żołądka, ani dopuszczać do wystąpienia silnego głodu.
Pij dużo wody
Należy pilnować, aby w czasie ciąży przyjmować wystarczającą ilość płynów. Odwodnienie w ciąży może doprowadzić do konieczności podania kroplówki. Należy pić często, w niedużych porcjach, małymi łykami. Pij pół godziny po posiłku, nie w trakcie. Oprócz wody niegazowanej pij herbatki ziołowe, np. imbirową, miętową, rumiankową.
Jedz migdały
Zawsze miej je pod ręką, gdy tylko poczujesz, że zbliża się atak nudności, szybko zjedz kilka sztuk. Migdały znakomicie zwalczą objawy.
Unikaj intensywnych zapachów
Kawa, dym tytoniowy, benzyna, spaliny, odświeżacze powietrza, perfumy, czy zapach jedzenia z lodówki, to wszystko może powodować nudności i wymioty. Staraj się unikać drażniących zapachów.
Jeżeli mdłości i wymioty są bardo nasilone, nie pozwalające na normalne funkcjonowanie przyszłej mamy, jak również powodujące utratę wagi, lekarz prowadzący ciążę może zastosować specjalne leczenie farmakologiczne.