Powszechnie wiadomym jest, że ryby są zdrowe i powinniśmy je jeść jak najczęściej. Ale czy dotyczy to również kobiet w ciąży? Jakie ryby może spożywać kobieta ciężarna, a które powinna wyeliminować ze swojej diety?


Mięso ryby dostarcza wielu cennych składników mineralnych (fosfor, selen, potas, magnez, jod), witamin (przede wszystkim D i A, a także rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B) i zawiera tyle wartościowego białka, co mięso czy drób. Poza tym ryby są  lekkostrawne, co jest szczególnie istotne w przypadku pojawiających się trudności z przewodem pokarmowym.

Jednak szczególnym powodem, dla którego nie powinno zabraknąć ryb w diecie kobiet ciężarnych, jest kwas omega-3, zwłaszcza kwas DHA. Kwasy te są niezbędne dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Dodatkowo udowodniono, że wpływają one na odporność, zmniejszają ryzyko zachorowania na astmę i depresję. Duże niedobory omega-3 mogą  prowadzić do występowania u dzieci takich zaburzeń jak: kłopoty z nauką, ADHD i obniżenie ilorazu inteligencji.

Cennym źródłem kwasów DHA są tłuste ryby morskie i choć powinny one znaleźć się w dicie przyszłej mamy 2-3 razy w tygodniu, to eksperci zalecają ostrożność, ze względu na występowanie w rybach zanieczyszczeń m.in. metalami ciężkimi, zwłaszcza rtęcią oraz dioksynami. Rtęć z łatwością przenika do łożyska i może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu, głównie mózgu i systemu nerwowego. Należy szczególnie zwrócić uwagę na jakość produktów oraz starać się wybierać te gatunki, które w jak najmniejszym stopniu mogą kumulować zanieczyszczenia.

Które ryby zatem wybrać, a z których zrezygnować? Kobiety w ciąży mogą spożywać ryby takie jak: miruna, karmazyn, łosoś, sandasz, sum, pstrąg hodowlany, flądra, karp. Unikać natomiast powinny następującyh gatunków: rekin, miecznik, panga, tilapia, makrela królewska, tuńczyk, węgorz.

W ciąży należy szczególnie zrezygnować z jedzenia surowego mięsa ryb, jak np. tatar z łososia, czy sushi, a także z urowym ryb  marynowanychw solance, np. śledzi, jak ryb wędzonych na zimno. Mogą one zawierać bakterie z rodzaju Listeria monocytogenes, niebezpieczne dla kobiet w ciąży, a także pasożyty.

Przyszła mama może wspomóc swoją dietę odpowiednimi suplementami diety dla kobiet w ciąży, jak np. Feminovit + DHA, który zawiera aż 200 mg kwasu dokozaheksaenowego (DHA).

Ryby w diecie ciężarnej


Feminovit Foliany
Feminovit +DHA
Feminovit Żelazo
1.

Kwas foliowy

Kwas foliowy pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Reguluje wzrost komórek, wpływa pozytywnie na układ nerwowy, układ pokarmowy, ma działanie antynowotworowe, wpływa na dobre samopoczucie. Feminovit+DHA zawiera 400 µg kwasu foliowego.

2.

Kwasy Omega-3

Kwas DHA wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, narządu wzroku (a dokładnie percepcję wrażeń wzrokowych) oraz mowy, czyli późniejszych funkcji poznawczych dziecka. Feminovit+DHA zawiera aż 200 mg DHA.

3.

Żelazo elementarne

Zapotrzebowanie na żelazo u kobiet ciężarnych jest znacznie większe niż u kobiet niebędących w ciąży. U przyszłych mam, nawet o 50%, wzrasta objętość krwi, dlatego by wytwarzać większe ilości hemoglobiny, potrzebują więcej tego pierwiastka. Feminovit+DHA zawiera 27 mg żelaza elementarnego Ferronyl.